Jaki rozmiar narzuty wybrać?

To łóżko najczęściej decyduje o charakterze sypialni, a jego dekoracja nadaje wnętrzu styl i klimat. O estetyczny wygląd łóżka zadbać możemy dobierając odpowiednią narzutę. Powinna pasować do wnętrza, być dobrej jakości i mieć odpowiedni rozmiar.

Posted By: Marcin Jamrogowicz In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 2481

Narzuta na łóżko łączy w sobie zarówno element estetyczny, jak i praktyczny. Pozwala oszczędzić czas na dokładne ścielenie łóżka, ukrywając pościel. Jednak żeby spełniała ona swoją podstawową funkcję musi mieć odpowiedni rozmiar. 

Zanim przystąpimy do zakupu, musimy znać: szerokość i długość całego mebla jak i samego materaca, wysokość materaca i łóżka (biorąc również poprawkę na to jak dużo miejsca zajmuje kołdra i poduszki) oraz zwrócić uwagę na to, czy nasze łóżko posiada wezgłowie oraz zabudowanie przy nogach . 

Ponadto, dobór wymiarów narzuty należy uzależnić także od tego, w jaki sposób zamierzamy okrywać nią łóżko:

  • wierzchnio, kiedy narzuta zwisa z łóżka,
  • podwinięta, gdy narzuta jest wkładana pod materac łóżka.

1. Gdy narzuta zwisa z łóżka:

W tym wypadku przy wyborze wymiarów narzuty istotna jest szerokość i długość łóżka, jak również jego wysokości od podłogi do górnego krańca pościeli. Rekomenduje się, aby narzuta zwisała minimalnie 40 cm po każdej stronie łóżka (z wyjątkiem wezgłowia), a maksymalnie sięgała do samej ziemi. 

Warto również zastanowić się czy chcemy, aby narzuta posiadała estetyczne ‘wywinięcie” przy wezgłowiu, na które należy założyć ok.  40 dodatkowych centymetrów.

Należy pamiętać, że w przypadku zanóżka (podwyższonej/zabudowanej części przy nogach) nie liczymy dodatkowego materiału na front łóżka.

Przykład:

Łóżko o szerokości 160 cm i długości 200 cm, wysokość od podłogi 50 cm.
Rekomendowany minimalny rozmiar narzuty to 240 cm szerokości (160+40+40) x  240 cm długości (200+40). 

Gdyby łóżko miało zabudowaną część przy nogach - narzuta powinna mieć wymiar 240 cm szerokości x 200 cm długości. 

Jeśli zależy nam na estetycznym wywinięciu narzuty u wezgłowia, ww. wymiary należy odpowiednio zwiększyć o 40cm na długości.

2. Narzuta, która jest wkładana pod materac:

Narzuta założona pod materac to nowoczesne rozwiązanie. Zawijając krańce narzuty pod materac wyeksponujemy ramę łóżka, a przy okazji uzyskamy elegancki wygląd sypialni. Takie podejście wymaga jednak poświęcenia więcej czasu na ścielenie łóżka. 

Narzuta, która ma być wkładana pod posłanie musi mieć inne wymiary niż ta narzucana na łóżko. Ponadto, raczej należy w tym wypadku wybierać narzuty cienkie, które łatwiej będzie nam zgiąć. W przeciwnym razie narzuta może się marszczyć. 

Przykład:

Materac o szerokości 160 cm, długości 200 cm, wysokości 20 cm.
Minimalny rozmiar narzuty to 240 cm szerokości (160+20+20 oraz po 20cm na zakładkę pod spód z obu stron) oraz 240 cm długości (200+20 oraz 20 cm na zakładkę u stóp). Gdyby łóżko miało zabudowaną część przy nogach - minimalna narzuta to 240x220 cm.

Jeśli zależy nam na estetycznym wywinięciu narzuty u wezgłowia, ww. wymiary należy zwiększyć o 40cm na długości.

Comments

Leave your comment